WordPress Yorumları Kapatmak


Spam yorumlardan bıktıysanız ve bir süre kafa dinlemek istiyorsanız sitenizi yorumlara kapatmayı isteyebilirsiniz.Yada wordpress alt yapısını kullanmak isteyip yorum yapılmayan bir siteniz olabilir.Sonuç olarak en sağlıklı bir şekilde sitenizi yorumlara kapatmayı nasıl yapabiliriz bu konuya değinmek istedim.

Bazı forumlarda bununla ilgili öneriler mevcut fakat sizi düşünmeyip aklına ilk gelen ve sağlıklı olmayan önerilere kulak asmamanızı tavsiye ederim.Wordpress sitenizi yorumlara kapatmak ile ilgili çeşitli çözümlerden bazılarını açıklamak gerekirse,

– Comments.php dosyasını tamamen silmek
Bu dosya içeisindekileri tamamen silmek ileride tekrar yoruma açmak istediğinizde size sorun yaratabilir.Bunu tavsiye etmiyorum

– Gönder butonunun kaldırılması
Bunun yapılması sadece insanları gıcık eder, ama spam botları engellemeye yetmez.

– Yorumları admin onaylı yapmak
Bu başta amacımıza ters olacaktır sonuçta hala yorum yapılmaya devam edecek ve silmeyle uğraşmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

– Yazı ve sayfa içerisinden tartışmayı kapatmak
Eğer çok fazla içeriğiniz varsa bu sizi haddinden fazla uğraştıracaktır, kesinlikle önermiyorum.

– Single.php içerisinden comments_template kodunun kaldırılması.
Bu yapılabilir bir çözüm önerisidir ve size önerebileceğim bir çözüm olmakla birlikte kod bilgisi olmayanlar kullanmasa daha iyi olur.

Bu saydıklarımın dışında en sağlıklı ve aklınıza yatacak ve benim tavsiye edebileceğim esas çözüm ise wordpress admin panelinden tartışma bölümüne girip “Kullanıcılar yorum yapmak için kayıt olmalı ve giriş yapmalılar ” kısmını aktif edip tekrar ayarlar kısmındaki “Genel” kısmına girmek ve “İsteyen herkes kayıt olabilsin” seçeneğini pasif yapmak.

Bu sayede spam botlarını bir süre kendinizden uzak tutup muhtemelen ellerindeki blog listelerinden sizi çıkarmasını beklemek daha sağlıklı olur.Denediğim ve başarılı olduğum bu çözümü sizlerede tavsiye ediyorum.Ama yorum yapılmasını istemediğiniz bir siteniz varsa o zaman yukarıda anlattığım en son çözümü denemenizi öneririm.Saygılar..

Kategori: Wordpress

Hakkında

1982 istanbul doğumluyum.Aslen Sivas'lıyım..3 yıldır aktif olarak websiteleri ile uğraşıyorum ve birşeyler öğreniyorum.Öğrendiklerimi paylaşmak içinde bu siteyi tasarladım.Wordpress'i orta derecede bildiğimi sanıyorum.Mükemmel bir işim ve ayda 20 gün boş zamanım var.Ve tabiki FenerBahçe'liyim

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. kaan erkan dedi ki:

    teşekkürler hocam gayet faydalı oldu. Makalelerin devamını bekleriz

  2. fds dedi ki:

    yorumlar açık :)

  3. Ece dedi ki:

    faydalı oldu. teşekkürler…

Yorum Yazın
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.