WordPress Otomatik Güncelleme Sorunu ve Çözümü

wordpress-logoWordPress 3.7 sürümü ile birlikte aktif hale gelen otomatik güncelleme özelliğini nasıl açırız, nasıl kapatırız bununla ilgili bilgi vermek istedim.

WordPress 3.7 ve sonrası sürümlerden birisini kullanıyorsanız ve siteniz otomatik güncelleme yapmıyorsa ki bununla ilgili admin mailinize bilgi amaçlı mail gelecektir, wp-config.php dosyasına bir kod eklemeniz gerekiyor.Öncelikli olarak bunun sebebi hosting şirketinizden kaynaklanıyor.Alınan bazı sıkı güvenlik önlemleri (bunlar bana gereksiz geliyor) otomatik güncellemeyi engelliyor.Misal bir eklenti yada tema yüklemek istediğinizde karşınıza ftp bilgilerinizi girmeniz isteniyorsa sizde de otomatik güncelleme yapmıyor demektir.

wp-config.php dosyası ftp alanında wordpress dosyalarının bulunduğu ana dizinde bulunuyor.(wp-admin, wp-includes klasörlerinin bulunduğu yer anadizindir.)Bu dosyayı metin editörü ile açarak alttaki kodları ekliyoruz.Buraya dikkat açıklama yazan yerlere sitenizin ftp bilgilerini dolduracaksınız.


define('FTP_USER', 'ftp_kullanici_adi');
define('FTP_PASS', 'ftp_sifresi');
/* localhost yerine size verilen ftp sunucu adresini yazabilirsiniz */
define('FTP_HOST', 'localhost');
/* ssl baglanti kullaniyorsaniz false degerini true yapin */
define('FTP_SSL', false);

Evet bu kodları ekledikten sonra bir sonraki sürümde yada hazırda bir güncelleme bekliyorsa ilk denetleme zamanında wordpress otomatik güncellenecektir.

Buraya kadar herşey tamamda ya otomatik güncelleme özelliğini kullanabiliyorsunuz ama siz otomatik yapmasını istemiyorsanız? Burada da yine aynı dosyaya farklı kodlar eklememiz gerekecek.Bunun içinde yine wp-config.php dosyasına aşağıdaki satırı ekliyoruz,


define('AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED', true );

Artık herşey istediğiniz gibi.! Tavsiyem daha önceki güncellemelerden sonra kullandığınız eklentilerde yada temanızda hiç sıkıntı yaşamadıysanız otomatik hale getirmeniz.Eğer sık olmasada bir sorun yaşayacağınızı düşünüyorsanız wordpress otomatik güncelleme özelliğini devre dışı bırakın.

iyi bloglar..

Kategori: Webmaster, Wordpress

Hakkında

1982 istanbul doğumluyum.Aslen Sivas'lıyım..2011'den beri aktif olarak websiteleri ile uğraşıyorum ve wordpress konusunda kendimi sürekli geliştiriyorum.Öğrendiklerimi paylaşmak içinde bu siteyi tasarladım.Wordpress'i iyi derecede bildiğimi sanıyorum.Mükemmel bir işim ve ayda 20 gün boş zamanım var.Ve tabiki FenerBahçe'liyim

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Sesli Panel dedi ki:

    Degerli Bilgiler icin saolun

Yorum Yazın




Sayıları kutuya girin. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.