Sitemize E-Bülten Aboneliği Nasıl Ekleriz?

ebulten_aboneligiMerhaba arkadaşlar,
Wordpress sitenize nasıl e-bülten abonelik formu eklersiniz, bu formu nasıl kontrol edersiniz, son yazılarınızı insanlar nasıl takip eder bu konuya değinmek istedim.Bu yazım sonucunda hem kendi sitenize bir e-bülten aboneliği eklemiş olacaksınız, hemde sizi takip edenlerin sayısına bakabileceksiniz.

1- Öncelikle sidebar alanınızda kullanabilmeniz için eklenti haline getirdiğim E-Bülten formunu BURADAN bilgisayarınıza indirin.Ardından ister zipten çıkarıp direk dosyayı ftpden hostunuza yükleyin, istersenizde zip şeklindeki dosyayı Eklentiler -> Yeni ekle -> Yükle kısmından direk yükleyerek aktif hale getirin.

2- Eklentiyi aktif hale getirdikten sonra admin panelinde Görünüm -> Bileşenler kısmında (WPT) E-Bülten adında bir bileşen oluştuğunu göreceksiniz.Şu an bileşeni aktif etmenize gerek yok asıl ayarları yaptıktan sonra aktif edicez.

3- Son yazılarımızın otomatik olarak e-bültene kayıt olan abonelerimize gitmesini sağlamak için bize bir gmail hesabı ve ardından feedburner aboneliği gerekiyor.Hesap aldıktan sonra http://feedburner.com/ adresine girelim

4- Giriş yaptıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi ekran gelmesi gerekiyor.Orada bulunan kutucuğa site adresimizi yazıyor ve I am a podcaster kısmına tik koyduktan sonra Next diyoruz.

bulten1

5- Karşımıza çıkan 2. adımda bizden feed başlığını ve adresini girmemizi istiyor.Title kısmına site başlığımızı, Address kısmınada almak istediğimiz feed adresini yazıyoruz.(Dikkat bu feed adres kısmına yazdığımızı ileride bileşen ayarlarında kullanacağız).Ardından Next diyelim

bulten2

6- Ekranımıza başarılı bir şekilde feed adresimizin oluştuğunu gösteren bir yazı gelecek, tekrar next diyoruz.

bulten3

7- Karşımıza çıkan yeni ekranda tik olan yerleri kaldırıp Next ile devam edelim.

8- Önceki adımda olduğu gibi tekrar Next.

9- Karşımıza resimdeki gibi biryer geldiğinde ilk aşamayı tamamlamış oluyoruz.Sayfayı kapatmayın!
bulten4

10- Şimdiki ekranda Publicize yazan yere ardından Email Subscriptions‘a tıklıyoruz.

11- Aşağıdaki resimdeki gibi bir sayfadaysanız buraya kadar tamam şimdi Activate butonuna basın.
bulten5

Temel olarak bize lazım olan adımları tamamladık.İşin özelleştirme yani giden maildeki bazı kısımları artık bu alandan kurcalayarak kendiniz yapabilirsiniz.Şimdi elimizde http://feeds.feedburner.com/prodemo şeklinde bir adres oldu.Adresin sonundaki koyu olan prodemo kısmı bizim feedburner üyelik adımız bunu unutmayın siz ne yazdıysanız o kısma sizinkide odur.

Şimdi gelelim E-Bülten bileşenimizi aktif etmeye.Temanızda bulunan istediğiniz bir yanmenüye(sidebar’a) bileşeni sürükleyin ve ardından ayarlarındaki Başlık ve açıklama kısımlarını keyfinize göre doldurun.Feedburner Üyelik Adı yazan kısmada feedburner sitesinden aldığımız ismide yazdıktan sonra kaydet diyip işinizi bitirin.

Geriye css ile formumuzu şekillendirmek kalıyor.Temanızın style.css dosyasının içerisine ister değiştirirsiniz ister aynen kullanırsınız bilemem(temanızla uyumlu olmayabilir siz bakın duruma) aşağıdaki kodları ekleyin.


#bulten input{padding:5px;border:1px solid;border-color:#ddd #f1f1f1 #f1f1f1 #ddd;width:200px;background:#fff;}
#bulten .button{background-color:#3F74AA;border:1px solid #356697;cursor:pointer;font-size:12px;color:#fff;padding:4px 0px;width:35px;}

bulten6

Bazı Notlar

 • http://feedburner.com sitenizde yayınladığınız son yazıları rss yardımıyla sitenizden alıp bültene kayıt olanlara mail atar.
 • Aynı hesap içerisinde birden fazla adres oluşturabilir her siteniz için ayrı ayrı kullanabilirsiniz.
 • Yine aynı sayfada oluşturduğunuz bültelere kaç kişinin kayıt olduğunu ayrı ayrı görebilirsiniz.
 • Yine feedburner sayfasındaki Publicize -> Email Subscriptions bölümüne girerek sayfanın en altındaki View Subscriber Details kısmından bültene kayıt olan mail adreslerini görebilir ve yönetebilirsiniz.

Eksik yada hatalı kısımları bildirebilirsiniz.Yorumlarınız mutluluk verir sağlıcakla :)

Kategori: Webmaster, Wordpress

Hakkında

1982 istanbul doğumluyum.Aslen Sivas'lıyım..2011'den beri aktif olarak websiteleri ile uğraşıyorum ve wordpress konusunda kendimi sürekli geliştiriyorum.Öğrendiklerimi paylaşmak içinde bu siteyi tasarladım.Wordpress'i iyi derecede bildiğimi sanıyorum.Mükemmel bir işim ve ayda 20 gün boş zamanım var.Ve tabiki FenerBahçe'liyim

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Ekrem dedi ki:

  Acaba eklentisiz bir abone ol kodu önerebilir misiniz bize? Eklenti ile siteye yük yapmak istemiyoruz.

  • Fatih dedi ki:

   Merhaba Ekrem bey, mevcut kullandığınız temanıdaki ile aynı kodlar kullanılıyor bu anlatımda.3.adımdan sonraki işlemleri yapıp kullanabilirsiniz.Şuan sitemin sağ üst kısmındaki de aynı sistemle çalışıyor.

 2. trimbox dedi ki:

  güzel paylaşım teşekkürler, yalnız mailchimpde de bu olay var sanırım hangisi daha sağlıklıdır ?

 3. Ramiz TAYFUR dedi ki:

  Çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Feedburner kullanmakmı yoksa MailPoet mi bunda kararsızım.

  • Fatih dedi ki:

   Feedburner siteden bağımsız olduğu için sadece son girdiğiniz yazıları sınırsız sayıda kişiye otomatik mail atılmasını sağlar.Mailpoet ise ücretsiz versiyonunda 2000 kişiye sizinde tasarladığınız mailleri gönderiyor.Kullanma şeklinize göre seçimi buna göre yapabilirsiniz.

Yorum Yazın
Sayıları kutuya girin. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.