WordPress Yedek Almak ve Yüklemek

Yedek Alma Yükleme
Yakın zamanda sorunsuz bir şekilde yaptığım yedek alma ve yedek yükleme işlemini siz ziyaretçilerimle paylaşmak istedim.Deneyimlerim wordpress üzerine olduğu için sizlere sadece wordpress hakkında bilgiler veriyorum.Fakat mantığını anladıktan sonra diğer scriptlerde de bu şekilde yedek alma ve yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz..

Öncelikle yedek alırken ve yüklerken kullanacağımız yazılıma hakim olmanız gerekmektedir.Bu işlemleri yaparken MySQLDumper yazılımını kullanacağımızı belirtmek isterim.Yazılımla ilgili bilgiye MySQLDumper Kullanımı başlıklı yazımdan ulaşabilirsiniz.

Yazımı kısa ve öz tutucam yani herzamanki gibi kabataslak bir anlatım olacak :) Ama eminim fazla bir ayrıntı gerektirmeden sorunsuz bir şekilde yedek alabileceksiniz.

– Öncelikle belirtmek isterimki yedek alırken kesinlikle ve kesinlikle çalışan bütün eklentilerinizi etkisizleştirin.İleride hata almamanız için bu çok önemli.

– WordPress kurulu sitenizin ftpden tüm dosyalarını indirin.Ardından MySQLDumper ile veritabanı yedeğinizi alın.

– Yeni kuracağınız alanın ftp’sine bağlanın ve elinizdeki eski sitenizin dosyalarını yeni alanınıza atın.

– Yeni sitenizin panelinden eski sitenizdeki gibi bir veritabanı oluşturun.(şifreler aynı olmazsa MySQLDumper’da config.php ve wordpress’in config.php dosyalarını düzeltmeyi unutmayın)

– MySQLDumper ile veritabanı yedeğinizi geri yükleyin.

– Ve mutlu son, herşey tamam mı diye wp-admin panelinize bakın..

Atladığım yerler olmuş olabilir, yaşayacağınız sorunları bildirirseniz seve seve yardımcı olurum.

Kategori: Wordpress

Hakkında

1982 istanbul doğumluyum.Aslen Sivas'lıyım..2011'den beri aktif olarak websiteleri ile uğraşıyorum ve wordpress konusunda kendimi sürekli geliştiriyorum.Öğrendiklerimi paylaşmak içinde bu siteyi tasarladım.Wordpress'i iyi derecede bildiğimi sanıyorum.Mükemmel bir işim ve ayda 20 gün boş zamanım var.Ve tabiki FenerBahçe'liyim

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. ahmet dedi ki:

  veribatani ile bağlantı kurulamadı hatası verdi

 2. Erkut OZEN dedi ki:

  Cevabınız için teşekkürler, ben de onu kullanıyorum ancak mac üzerinde eksiklikleri var. Windows daki kadar başarılı bulmuyorum bu konuda..

  • Fatih dedi ki:

   Mac kullanmadığım için ne desem yalan olur.Eksik derken örnek verebilirmisiniz.Bu arada son sürümünü kullandınız değil mi?

 3. Erkut OZEN dedi ki:

  Selamlar,

  ftp’den dosyaları indirmek için hangi yazılımı kullanıyorsunuz? mac için ne kullanbilirim?

Yorum Yazın
Sayıları kutuya girin. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.