Turkcell Gizli Numara Nasıl Engellenir?

gizli numara

Türkiye’de hizmet veren bütün operatörler kullanıcılarına gizli numaradan arama yapma olanağı sağlamaktadır. Bunun için aranan numaranın başına #31# eklenmesi gerektiği gibi, bazı telefonlarda arama ayarları menüsünden gizli numara seçilebilmektedir. Birçok konuda işe yarayan bu özellik kötü niyetli kişiler tarafından da kullanılabiliyor. Telefon üzerinden dolandırıcılık yapan kişi ve kurumlardan reklam firmalarına kadar birçok kuruluş gizli numara kullanıyor.

Böyle durumlarla karşılaşmamak için Maxicep ve Turkcell gizli numara engelleme işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek gerekir. Turkcell firması kullanıcılarına gizli numaraları engelleme imkânı tanımaktadır. Bu özellikten faydalanan kullanıcılar gizli aramaları kesinlikle görmemekle birlikte, arayan kişi kullanıcının gizlenmiş numaraları kabul etmediğiyle ilgili sesli bir uyarıyla karşılaşmaktadır.

Belli bir telefonu arayan gizli numaraları öğrenmek uzun bir süreçte mümkündür. Taciz, tehdit, dolandırıcılık teşebbüsü gibi durumlarda yasal mercilere başvurduğunuzda telefon hattınız takibe alınır ve operatörden arama kayıtları istenerek sizi gizli numarayla arayan kişiler tespit edilir. Ancak bu uzun ve yorucu bir süreçtir. Gizli numara engelleme hizmetinden faydalanarak tüm bu sorunlardan uzak durabilirsiniz.

Gizli numara engellemek oldukça kolay bir işlemdir. Hattınızı satın aldığınız Turkcell bayiine giderek telefonunuzu gizli numaralara karşı engellemek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Talebiniz kısa süre içinde işleme alınacak ve telefonunuz gizli numaraların aramalarına kapatılacaktır. Belirtildiği gibi, bu işlemi yaptıktan sonra hiçbir kişi ve kurum size gizli numara üzerinden ulaşamayacaktır.

Ancak telefonunuzu herhangi bir Turkcell bayisine gitmeden de gizli numaralara kapatmanız mümkün. Bunun için yapmanız gereken tek şey *253# numarasını tuşlamak ve arama tuşuna basmak. Talebiniz operatör tarafından kısa süre içinde gerçekleştirilecektir. Bu işlem bireysel telefonlardan yapılan gizli numara işlemlerini tamamen engellediği gibi, eğer bir kurum tarafından rahatsız ediliyor ve dolandırılmaya çalışıyorsanız Turkcell yetkililerine başvurabilirsiniz.

Maxicep ve Turkcell gizli numara engelleme işleminden sonra telefonunuzu dilediğiniz zaman gizli aramalara tekrar açabilirsiniz. Bunun için #253# numarasını tuşlayıp arama tuşuna basmanız yeterli olacaktır. İlk defa Turkcell kullanıcılarına sunulan bu hizmetle bilinmeyen numaraların sizi aramasını tamamen engelleyebilir ve bu engeli dilediğiniz zaman kaldırabilirsiniz. Telefonunuzu gizli numaralara kapatmanız sizin gizli arama yapmanızı engellememektedir.

Kaynak: http://www.maxicep.com/forum/konu/turkcell-gizli-numara-engelleme-gizli-numaradan-aranma-tarih-oldu-olay.59216/

Kategori: Teknoloji

Hakkında

1982 istanbul doğumluyum.Aslen Sivas'lıyım..2011'den beri aktif olarak websiteleri ile uğraşıyorum ve wordpress konusunda kendimi sürekli geliştiriyorum.Öğrendiklerimi paylaşmak içinde bu siteyi tasarladım.Wordpress'i iyi derecede bildiğimi sanıyorum.Mükemmel bir işim ve ayda 20 gün boş zamanım var.Ve tabiki FenerBahçe'liyim

Yorum Yazın
Sayıları kutuya girin. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.