Teminat Mektupları İnternetten Sorgulanabiliyor!

Bankalar tarafından verilen ve herhangi bir işin zamanında ve aynı zamanda da eksiksiz bir şekilde yapılmasını taahhüt eden belge teminat mektubu adını taşıyor. Teminat mektubunun kapsamı sadece bununla sınırlı değil. İşin yapılmaması durumunda taahhüdü üstlenen tarafın bir ödeme yapması gerektiği de bu mektup ile güvence altına alınıyor. Söz konusu meblağın banka tarafından kayıtsız ve şartsız olarak ödeyeceğine dair düzenlenen bu mektup bir malın teslimi için de hazırlanabiliyor.

Bundan kısa bir süre öncesine kadar teminat mektuplarının sorgulanması için bankanın aranması ya da bankaya resmi bir yazı ile başvurulması gerekiyordu. Ancak internetin sağladığı kolaylıklar bu noktada da hayatımıza girdi. Teminat mektuplarının sorgulanması artık internet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor. Bu bilgi aslında çok geniş bir kitle için büyük önem taşıyor. Çünkü bankalar üzerinden sorgulama yapabilmek için bir hayli zaman ayırmak gerekebiliyordu. Zaman kaybı pek çok sektör için aynı zamanda iş kaybı anlamına da geldiğinden internetten sorgulama yapabilmek elbette büyük bir önem taşıyor.

Online Teminat Mektubu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden online olarak teminat mektubunun sorgulanması için özel olarak hazırlanan bir sistemin kullanılması gerekiyor. Online sorguda teminat mektubunda yazan bilgilerin bu sisteme girilmesi gerekecek. Hazırlanan sistemde sorgula yapmak aslında çok kolay. Teminat mektubunda yazan bilgilerin ilgili alanlara eksiksiz ve hatasız bir şekilde girilmesi sorgulama işleminin gerçekleştirilmesi için yeterli oluyor.

Sonrasında teminat mektubunun banka nezdinde geçerlilik durumu anında ekrandan görülebiliyor. Bu sistem üzerinden bankanın adı, şube adı, teminat mektubu sıra numarası, tutar, döviz kodu ve vade bilgilerine ulaşılabiliyor. Son derece güvenilir bir sistem olduğundan isteyen herkes tarafından gönül rahatlığı ile kullanılabiliyor.

Üstelik sorgulama yapabilmek için teminat mektubunun belirli bir tarih aralığında hazırlanmış olması gerekmiyor. Eski teminat mektuplarının sorgulaması da yapılabilir. Herhangi bir tarih aralığında hazırlanmış olması şartı aranmıyor. Ancak sadece muhatabı yurt içinde olan teminat mektuplarının sorgulanabildiğini de belirtelim. Maalesef muhatabı yurt dışı olan mektuplar için kullanılabilen bir sistem değil. Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz Findeks internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. hem teminat mektubu hem de online teminat mektubu sorgulama işlemine dair tüm detaylar aktarılıyor.

Kategori: İnternet

Hakkında

1982 istanbul doğumluyum.Aslen Sivas'lıyım..2011'den beri aktif olarak websiteleri ile uğraşıyorum ve wordpress konusunda kendimi sürekli geliştiriyorum.Öğrendiklerimi paylaşmak içinde bu siteyi tasarladım.Wordpress'i iyi derecede bildiğimi sanıyorum.Mükemmel bir işim ve ayda 20 gün boş zamanım var.Ve tabiki FenerBahçe'liyim

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. salih dedi ki:

    çok teşekkürler yazınız için emeginize saglık

Yorum Yazın
Sayıları kutuya girin. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.