Tema Alırken Satıcılara Dikkat!

tema alirken dikkatBu yazıyı çok daha önce yazma planım vardı ama elde fazla biriken yaşanmış olay olmadığı için acele etmek istememiştim.WordPress tema satışı yaptığım sitem üzerinden zaman zaman mağdur insanlarla karşılaşıyorum.Bazıları beni gerçekten hayretlere düşürüyor.Para için kendini satan(şeref, haysiyet gibi..) insanların ne hale düştüğünü bende görmüş oluyorum.

Bu yazı uyarı mahiyetindedir, vereceğim örnekler gerçek hikayeler olduğunu bilin ve sizde dikkatli olun.

Üçkağıtçı Satıcı – 1

Olay bundan 15gün önce gerçekleşiyor.Bana gelen müşteri özel kodlattığı temada bazı düzenlemeler istediğini söyledi.Bende normal olarak isteklerini sordum ve tema kodlayan birisinin yapabileceği şeyleri görünce iyi niyetimle sordum neden o kişiye yaptırmadınız? kaça yaptırdınız? İlgisiz olduğunu ve ilgilenemeyeceğini söylemiş(bak sen) ve özel kodlanan bu temayı 150TL’ye almış.Haliyle işgillendim düzenlemeye başladım ve işim olmadığı dosyalarıda açtım ve bir kaç özel tekniğimle sonuca ulaştım.Tema yabancı ücretsiz dağıtılan bir tema.Tüm telif,link vs ne varsa değiştirilmiş(tabi bilinçsizce).Müşterimi uyardım ve iade istemesini söyledim.Aldığı cevapta hayli yüzsüzce, “ben o temayı komple elden geçirip özgünleştirdim.”

Burada Allah’a havale etmekten başka birşey yapamadı maalesef ve bu kişi r10.net üzerinde onca iş yapan tanınmış birisi!

Dolandırıcı – 2

Bu olayda kısmende olsa işin içinde bende varım.Bir müşterim webmaster sitesinde konu açıyor ve istediği temayı yazıyor.Özel mesajla dolandırıcı ulaşıyor ve elinde ona uygun bir tema olduğunu ve 50liraya satabileceğini söylüyor.Adamda alıyor tabi.Buraya dikkat bu temayı ben 30TL‘ye satıyorum.Temanın lisans hatasını görünce bana ulaşıyor tabi ve tekrar satın alıyor.Geldimi 30liralık tema 80’e! Adama tekrar ulaşmasını söylesemde sonra ne yaptı bilemiyorum geri dönmedi.

Farklı Ticaret Anlayışı – 3

Bu olayda yine malum webmaster sitesinde geçiyor.Yeni üye olmuş müşterim açık arttırma ile başlayan yeni trend satışlardan birinden 2-3 liraya temayı satın alıyor.Ama işin önemli kısmı temayı kuramıyor! Kurulum talep ettiğinde ise karşılığında 29TL ücret talep ediliyor.Onuda vermiş nedense ve sonuç olarak temayı beğenmeyip benden aldı son yazışmamızda şükür ki memnun olarak uğurladım.

Sanırım bu kadar iç karartmak yeterli olur.Bunların dışında tema düzenlemesi yapıp ftp’den adamların tüm herşeyini alıp sağa sola dağıtanlardan tutunda parasını alıp iş yapmayanlarla dolu bir sektörde helal lokma kazanmaya çalışıyorum.Tema alırken yada düzenleme yaptırırken aman dikkatli olun.

Ucuz diye herkese iş vermeyin/tema satın almayın, sağlam olsun üç kuruş fazla olsun diyede kazıklanmayın sevgili wordpress sakinleri.Referans isteyebilirsiniz yada eski çaıştığınız düzgün insanlarla çalışabilirsiniz.Tavsiye edilen kişiler bile bu sektörde üçkağıtçılık yapıyor bunu unutmayın.
Kategori: Webmaster

Hakkında

1982 istanbul doğumluyum.Aslen Sivas'lıyım..2011'den beri aktif olarak websiteleri ile uğraşıyorum ve wordpress konusunda kendimi sürekli geliştiriyorum.Öğrendiklerimi paylaşmak içinde bu siteyi tasarladım.Wordpress'i iyi derecede bildiğimi sanıyorum.Mükemmel bir işim ve ayda 20 gün boş zamanım var.Ve tabiki FenerBahçe'liyim

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Murat uzanal dedi ki:

  Ben amerika’da satış yapan bir siteden satın almıştım.Bazı eklentileri çalışmıyordu ve bunları nasıl çözerim diye mail dönderdiğimde extra ücret istendi.Bu konu gerçekten çok sıkıntılı.

 2. şeyhmus dedi ki:

  fatih bey fenerbahçeli olduğunuzu yeni bilgilierinizden fark ettim. Öncelikle sizin takipçiniz olduğumu, bizim arasıra sizden istediğimiz yardımları çevirmediğinizi söylemek ister ve bu konuda bende bir not düşmek istiyorum:
  Ben şuan meşgul olduğum bir sitem için bir tema almıştım. Hoştu güzeldi ama nednese ısınamamaıştım. Ardından biraz araştırıp istediğime biraz daha yakın güzel bişey buldum . ama bu tasarımcı hakkında birkaç mesaj da arkadaşlardan özel olarak uyarı mahiyetinde almıştım. Neyse deyip devam ettim bakalım onunla alışverişimizde bize ne numara yapacak dedim. Derken sitemde geçenlerde bazı sayfaların direk bu elemanın reklam sitesine yönlendiğini gördüm. Yediği haltı anladım ama kod bilgim olmayınca bişey yapmadım. Arkdaşları yormamak adına dedim şuna mesaj atayım da belki tasarımını aldık diye insafa gelir işimizi düzeltir. ama eleman güya ben birşey anlamıyorum ondan haberim yok farklı farklı şekillere yönlendirdi. Direk arkadaşla görştüm temamın içine ftp den girdi elemanın attığı reklam kodlarının dosyasını buldu işimi düzeltti. Velhasıl bazılarıda yaptığı işten iyi para kazanıyor ama bunun kıymetini bilmeyip farklı hilelere başvuruyor. Başkaları ne olursa olsun güvenmediğine ftp bilgilrini benim gibi vermesin alışveriş yapmışsada o kişiden önce bir güvenini alsın öyle başlasın bu işe. buzamanda senin ve birkaç daha yüzünü görmediğim yardımcı olan arkadaşlar da bulmak zor ama buldunmu da illaki danışacaksın diyorum Hayırlı günler

  • Fatih dedi ki:

   Şeyhmus bey sizinde yaşadığınız üzücü bir durummuş.Neyseki çabuk kurtulmuşsunuz.Paylaştığınız için teşekkür ederim insanların bilinçlenmesi için bu örnekler çok önemli.

 3. Selman dedi ki:

  Temada sadece senden alım yapıyoruz sonuna kadar memnuniyet :) Bu tür dolandırıcılar hem fiyatları düşürüyor hem de piyasanın insanlara karşı olan güvenini.

 4. leyla dedi ki:

  guzel bı konu gercekten .bılgılendırmenız ıcın cok tesekkurlerrr

 5. İnci Ünal dedi ki:

  Fatih bey, çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Biliyorsunuz bana da öyle bir satıcı denk gelmişti. Her konuda yardımcı olacağını söyleyip temayı kurmak için 20 lira aldı benden ve bir de daha ikinci gün sitede bir sorun oldu yapamadım yardım istedim. Kadın sıkıldım sizden dedi bana. :) Ben de gereken cevabı verince bir daha yardım etmemi beklemeyin dedi. İnsanların Allah’ı para olmuş artık. Dürüstlük, namus, haysiyet kalmamış kimsede. Fatih bey, siz bu piyasada benim karşıma çıkan ilk kişisiniz ve ne mutlu bana ki dürüst ve namuslu bir satıcı çıkardı karşıma. Her konuda yardımını esirgemeyen size burada çok teşekkür etmek istiyorum. Sizin sayenizde çok şey öğrendim ben bunun için de ayrıca teşekkür ederim Fatih kardeşim.

Yorum Yazın
Sayıları kutuya girin. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.