Taşıt Kredisi Yerine İhtiyaç Kredisi Çekmek Daha mı Mantıklı?

İhtiyaca Göre Kredi Belirleme

Bildiğimiz gibi krediler, bankalar tarafından geri ödenmek koşulu ile tüketiciye verilen sermayelerdir. Günümüzde banka kredileri kullanımı giderek artmaktadır. Kredi ödemeleri vade seçenekleri ve her bütçeye uygun ödeme koşulları ile planlanabildiği için çoğu zaman kredi kullanmak çoğu zaman karlı olabiliyor. Yine de bilinçli banka müşterileri olarak kullandığımız veya kullanacağımız kredilerde dikkatli olmalıyız. Pek çok kişi bilinçsiz kredi kullanımı nedeni ile sunulan bu avantajı zarara döndürebiliyor.

Hesapkurdu.com Kredi Türleri ve Farkları

Bankalar her farklı ihtiyaç için tüketiciye farklı türlerde krediler sunmaktadır. Dolayısıyla ihtiyacımız doğrultusunda bir kredi türü seçmek bizim avantajımıza olacaktır. Hesapkurdu.com kredi türleri olarak şunlardan bahsedebiliriz:

  • Eşya Kredisi: İhtiyaç dahilindeki eşyaları almak için kullanılan kredilerdir. Tutar diğer kredilere oranla daha düşük olduğu için masraf, sigorta gibi ekstra ücretler alınmadan kullanılabilen bir kredi türüdür. Kredi tutarı düşük olduğu için vade sayısı ve faiz oranı da düşüktür.
  • Borç Birleştirme Kredisi: Hesapkurdu borç birleştirme kredisi ile Farklı bankalardan kullanılmış kredi borçlarını, kredi kartı borçlarını tek bir yerde toplamak ve düzenli ödemek için kullanılan kredi türüdür. Bu kredi türünde tutar biraz daha artabilmektedir.
  • Evlilik Kredisi: Evlilik sürecinde meydana gelen pek çok ihtiyacın karşılanması için kullanılan kredi tipidir. Devletin evliliği desteklemesi ile çeşitli imkan ve kolaylıklar sağlanmaktadır.
  • Eğitim Kredisi: Eğitim masraflarını karşılamak için kullanılan kredi tipidir. Özellikle yurtdışı eğitimi ve özel eğitim kurumlarının ücretleri için tercih edilir. Vadeler uzun buna bağlı olarak taksit miktarı daha düşüktür.
  • Tatil ve Bayram Kredisi: Bayram ve tatil masrafları için kullanılan kredi türüdür. Kısa vadeli ve az miktarda verilen kredilerdir.
  • Taşıt Kredisi: Araç almak isteyenler için bankaların sunmuş olduğu kredi tipidir. Genellikle bankalar ekspertiz raporuna göre kredi tutarını belirler. Aracın rapora göre belirlendiği tutarının %70’i civarında kredi tutarı verilmektedir. Vade sayısı en fazla 48 aydır. Vade sayısı, kredi faiz oranları ve kredi tutarı bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Sıfır araçlarda aracın değeri satış fiyatı üzerinden değerlendirilirken ikinci el araçlarda KASKO bedeli üzerinden belirlenir. Araç kredilerinde, satın alınmak istenen araç ipotek edilir.
  • İpotekli İhtiyaç Kredisi: Konutun ipotek edilmesi sonucu kullanılabilen kredi türüdür. Bu kredi türü Bankacılık Sigorta ve Muamele Vergisinden (BSMV) muaftır. İpotekli ihtiyaç kredisi kullanabilmeniz için, ipotek yaptırdığınız konutun tapusunun ‘’mesken’’ tapulu olması gerekmektedir.

Bankalar çeşitli ihtiyaçlar dahilinde farklı özelliklere sahip kredi türlerini sunmaktadır. Hesapkurdu ile bankaların en uygun kredi faiz oranları ve vade miktarlarını kolayca karşılaştırabilir, hızlıca kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Sunulan bu kredilerin, illa belirtilen ihtiyaçlar için mi kullanılması gerekiyor diye merak ediyor olabilirsiniz. Örneğin bayram kredisi kullanarak evinize eşya almak isteyebilirsiniz. Bu örneklerin türevlerini verebiliriz elbette. Böyle bir durumun gerçekleşme imkanı var tabi fakat bu düşünceyi gerçekleştirmeden önce kredi türlerinin farklı faiz oranlarına sahip olduğunu unutmayın.

Bankaların kredileri türlere ayırmasının bir nedeni de ihtiyaç dahilinde farklı krediler sunarak tüketiciye daha fazla avantaj sağlamak istemesidir. Yani, örnek üzerinden gidecek olursak, bayram kredisini eşya almak için kullanırsanız, eşya kredisinin almak istediğiniz eşyalar üzerindeki avantajlarından yararlanamayabilirsiniz.

Taşıt Kredisi ve İhtiyaç Kredisi Karşılaştırması

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kredi kullanırken hangi türde kredi kullanmanız gerektiği konusunda kafanız karışık olabilir. Bu durum araç almak için kredi kullanmak isteyenlerin sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Zaman zaman taşıt kredisi mi yoksa ihtiyaç kredisi mi kullanmalıyım gibi sorular gelebilir. Çünkü genel olarak taşıt kredisi ile ihtiyaç kredisi faiz oranları birbirine yakın seyretmektedir. Durum böyle olunca da hangi kredinin daha avantajlı olduğuna dair kafanız karışabilir. Bu durumu sizler için açıkladık. Öncelikle taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi arasındaki farkı açıklamamız gerekiyor.

İhtiyaç Kredisi

Bankalar tarafından tüketiciye belli ihtiyaçlar dahilinde verilen bireysel kredi türüdür. Bu kredi türüne; evlilik, eğitim, eşya alımı gibi pek çok ihtiyaç için kullanılabilir. İhtiyaç kredisi kredi tutarın çok yüksek olmamakla birlikte kullanımı kolay olan bir kredi türüdür.

Bankaların ihtiyaç kredisini 48 ay vadeye kadar vermekle birlikte, %1,11’den %1,81 faiz oranları arasında seyretmektedir.

Taşıt Kredisi

Sıfır veya ikinci el araç almak isteyenler tarafından kullanılan kredi türüdür. Kredi tutarı araç değerinin yaklaşık %70 – %80 civarında verilir. Aracın değeri, sıfır araçlar için satış değeri üzerinden belirlenirken, ikinci el araçlar için, KASKO değeri üzerinden belirlenir. Dolayısıyla taşıt kredisi kullanırken, belli bir teminata da ihtiyacınız olacaktır. Çünkü taşıt kredisi tutarı dediğimiz gibi, aracın değerinin hepsi kadar verilmez. Taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi arasındaki en büyük fark budur.

Taşıt kredisi hesaplama yapılırken faiz oranları ve vade tutarlarını mutlaka değerlendirmelisiniz. Bankaların taşıt kredisi faiz oranı %1,04 ile %1,44 oranları arasında seyretmektedir. 48 aya kadar vade şansı da bulunmaktadır.

Taşıt Kredisi mi İhtiyaç Kredisi mi?

Uzun araştırmalar sonucunda araç almaya karar verdiniz ve almak istediğiniz aracı seçtiniz. Aklınızda dönüp duran soru ise “ihtiyaç kredisi mi yoksa taşıt kredisi mi” sorusu. Taşıt kredisinin de, ihtiyaç kredisinin de çeşitli avantaj ve dezavantajları vardır. Bu sorunun cevabını vermek için birkaç önemli detay üzerine düşünmeniz gerekmektedir.

Kampanyaları İnceleyin!

Bankalar zaman zaman faiz indirimine giderek çeşitli avantajlar sağlayabilir. Özellikle araç kredisi konusunda çeşitli markalar ile yaptıkları kampanyalar ile bu fırsatları görebiliriz. Böyle bir durumda, doğrudan araç kredisi kullanmak daha doğru olacaktır.

Faiz Oranlarını Araştırın!

Taşıt kredisi faiz oranları ile ihtiyaç kredisi faiz oranları genel olarak birbirlerine yakın olsa da farklılıklar gösterebilmektedir. Bu durumda hesapkurdu.com faiz oranları sayesinde bir karşılaştırma yaparak, bütçenize en uygun kredi türünü seçebilirsiniz.

İhtiyacınız Olan Kredi Miktarını Belirleyin!

İhtiyaç kredisi ile araç kredisi arasındaki en temel farklardan bir diğeri de kredi miktarıdır. Araç kredisi genel olarak daha yüksek tutarlı olmaktadır. Dolayısıyla almak istediğiniz aracın fiyatı yüksek ise ihtiyaç kredisi isteseniz de kullanamayabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz kredi tutarı burada önemli bir nokta olmaktadır.

Kredilendirme Oranlarını Araştırın!

Bu önemli detay da kredi miktarı ile doğru orantılıdır. Bildiğiniz gibi taşıt kredisi almak istediğiniz araç değerinin %50 – %80’i kadarını karşılamaktadır. Genel olarak araç kredisi miktarı; satış fiyatı 50 bin TL’ye kadar olan araçlar için %75 oranında verilirken; 50 bin TL üzeri araçlar için %50 oranında verilebilir.

Kredi Masraflarını Hesaplayın!

Krediler türlerine göre sahip oldukları masraf tutarı değişim gösterebilmektedir. Dolayısıyla almak istediğiniz araç için yukarıda bahsettiğimiz tüm durumları inceledikten sonra, araç kredisi veya ihtiyaç kredisi seçenekleri sizin için fark etmiyorsa; bu durumda kredi masraflarına bakmanız gerekmektedir. Örneğin ihtiyaç kredisinde sigorta yaptırmak zorunda olmadığınız için, sigorta masrafı yoktur.

İkinci El Araç Alımında

Eğer almak istediğiniz araç ikinci el ise ve araç yaşı 5’ten fazla ise, isteseniz de araç kredisi kullanamayabilirsiniz. Bankalar genellikle, araç kredisinde aracın yaşına dikkat etmektedir. Dolayısıyla böyle bir durum mevcutsa ihtiyaç kredisi seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Kategori: Güncel Hayat

Hakkında

1982 istanbul doğumluyum.Aslen Sivas'lıyım..3 yıldır aktif olarak websiteleri ile uğraşıyorum ve birşeyler öğreniyorum.Öğrendiklerimi paylaşmak içinde bu siteyi tasarladım.Wordpress'i orta derecede bildiğimi sanıyorum.Mükemmel bir işim ve ayda 20 gün boş zamanım var.Ve tabiki FenerBahçe'liyim

Yorum Yazın
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.