Sinema Hakkında Hiç Bilmediklerimiz, Bilemediklerimiz!

sinemia_hakkindaHer zaman sinemaya aşırı ilgi duyan biri olsam da sinema haberlerini çok fazla takip etmezdim. Sinema benim için vizyon tarihleri, fragmanlar ve sinema salonlarında mevcut olan seans bilgileri ile sınırlıydı. Fakat fark etmediğim bir şey vardı; ben her gazete okuduğumda, internetten her haber sitesini takip ettiğimde sinema ile ilgili haberler ilgimi daha fazla çekiyordu… Bu haberleri okumakta, zaman geçirmeme yardımcı oluyor ve genel kültür anlamında da bilgilenmemi sağlıyordu. Benim gibi sinemasever insanlara bildiklerimi aktarmayı görev edinmiş biri olarak, bu konuda da geri kalmak ve bildiğimi esirgememek adına aktarımlara hemen başlamak istiyorum…

Son zamanlarda beni en sevindiren sinema haberlerinden birkaçı şöyle;

Türkiye’nin en sevdiği ve ne yazık ki geçtiğimiz yıllarda kaybetmiş olduğumuz değerli sanatçı Müslüm Gürses’in hayatının film olacağı haberini okuduğumda çok mutlu oldum. Müslüm Gürses videolarından, röportajlarından veya yakınlarının yapacağı konuşmalar ile bir belgesel mi çekilecek yoksa Müslüm Gürses gibi bir sanatçıyı ünlü bir aktörümüzün canlandıracağı ve tamamen bir film konsepti ile mi karşımıza çıkarılacağı benim açımdan büyük bir merak konusu olmuş durumda… Her ne olursa olsun, filmin vizyona girdiği ilk gün kendimi sinema salonunda bulmak için sabırsızlanmıyor değilim.

Okuduğum ve beni heyecanlandıran diğer bir haber ise, gelecek yeni bir animasyon filmi… Animasyon filmlerine her zaman bağımlı yaşayan ve açık konuşmak gerekirse çoğu filmden daha anlamlı bulan biri olarak vizyona girecek her animasyon filmi, beni direkt olarak kendine çekiyor. Ayrıca filmi izlemekle kalmayıp, filmin yapılış ve çekim aşamasını da anında araştırarak takibe geçiyorum. Animasyon filmleri için önereceğim de pek çok filmde var söz arasında…

Beklediğim animasyon filminin konusundan bahsetmem gerekirse;

Hepimiz her gün sokakta, caddede, dışarıda bir yerlerde hayvanlardan haberdarız. Hatta pek çoğumuzun evcil hayvanı bile var. Her gün gördüğümüz, birebir vakit geçirdiğimiz bu canlıların biz yanlarında yokken neler yaptığını siz de hiç merak ettiniz mi? Açıkçası ben haberi okuduktan sonra şöyle bir düşünmedim değil…

Anlattıklarımdan yola çıkarak varmak istediğim yere geliyorum. Yeni bir animasyon filmi geldi, 5 Ağustos gibi çok yakın bir tarihte… Sevimli dostlarımızın arkamızdan ne işler çevirdiğini anlatan, küçük büyük herkesi güldürecek bir animasyon filmi. Filmden bu kadar bahsetmişken adını yazmayı da unutmayayım. Filmin adı “The Secret Life of Pets”…  Film ile küçük bir ipucu daha verip diğer habere öyle geçmek istiyorum. The Secret Life of Pets yani Türkçe çevirisi ile “Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı” adlı filmi, çok sevilen “Minnions” animasyonunun yaratıcılığını üstlenen ekip hazırlamış. Oldukça sevindirici bir haber, bence.

Sinema haberleri ile aranızı hiç soğutmadan bahsetmek istediğim, beni şaşırtan ve biraz ürperten diğer haber bir korku filmi ile ilgili… Öncelikle merak ettiğim bir şey var, korku filmi izlemeyi sever misiniz? Eğer cevabınız “evet!” ise sıkı durun. Tarihe adını yazdıran ve “en iyi hasılatı yapan üçüncü korku filmi” olmayı başarmış film; The Conjuring 2, izleyicileri korkutmaya devam edecekmiş. En azından yönetmenin yaktığı yeşil ışık ben dâhil pek çok kişiye bu mesajı verdi. Ayrıca The Conjuring 2 henüz geçen haftalarda vizyona girmesine karşın, ilk haftasında bu kadar hâsılatı elde ettiyse; sağlam bir film değil de nedir? Diye insan sormadan edemiyor. Ama aranızda benim gibiler varsa ne olursa olsun, korku filmlerini asla tek başımıza izleyemeyeceğiz sanırım. O yüzden korku filmleri, korku filmlerini sevenlerin olsun…

Beni oldukça ürküten son haberimi de sizlerle paylaştıktan sonra bahsetmek istediğim bir konu daha olacak. Sinema haberlerini nereden takip ettiğimi ve neden oradan takip ettiğimi de anlatmak istiyorum. Eminim, bahsedeceğim sitede bulabileceğiniz ve keşfedebileceğiniz pek çok ayrıntı gözünüze çarpacak.

Adını geçirdiğim ve çok sevinerek sunduğum bu haberlerin kaynağı “Sinemia” sayfasıdır. Ayrıca sinema haberlerini bana sevdiren ve filmler hakkında verdiği ipuçları ile de gönlümü çok kolay kazanmış bir sinema uygulamasıdır Sinemia… Aynı zamanda ayda 55.90 TL’den başlayan fiyatlarla her gün kullanacağınız bir bilet hakkınızı size veren özel bir sinema kulübüdür. Pek çoğunuz Sinemia uygulamasını duymuştur, eminim ki. Ama sinemia.com sayfasının Bilgi Teknolojileri Donanım/ Yazılım kategorisinde “Altın Örümcek” sahibi olduğunu kaçınız biliyordu? Aldığı ödüle layık bir şekilde sinemaseverleri bilgilendirmeye devam eden Sinemia, davetiye sistemi ile çalışan özel bir hizmettir bana göre. Eğer bir Sinemia kartınız varsa kesinlikle Sinemia’nın özel dünyasının bir vatandaşı olmuşsunuz demektir, bunun keyfini çıkarmanızı içtenlikle dilerim. Sinemia üyeliği için başvuru formu doldurmanız gerekiyor. Bir süre sonra davetiyeniz elinize ulaşıyor. İstenilen bilgileri girip, ödemenizi tamamladıktan sonra ise Sinemia kartınız elinize ulaşıyor.

Sizde benim gibi “sadece sinema!” diyorsanız, kesinlikle sizin de yeriniz sinemia.com olmalı. Siteye girdiğiniz anda bağımlı olacağınızı iddia etmiyor, adeta kesin bir dille konuşuyorum. Özellikle Türkiye’nin Harry Potter ile büyümüş çocuklarının Harry Potter ile ilgili haberi olan sayfaya girmesini ve okumasını isteyerek, haber hakkında herhangi bir ipucu vermiyorum.

Bu arada elbette ki “sadece sinema” olmaz. Gündemden de haberdar olmak gerek. Biz Sinemia’da sinema haberleri okurken, neler olup bittiğinden geri kalmayalım diye “5 Dakika Film Arası” sloganı ile gündemden haberlerde sunan Sinemia, Altın Örümcek ödülünün sahibi nasıl olmasın?

Aslında Sinemia ile ilgili anlatmak istediğim çok şey var. Uygulaması ve uygulanış prensibi ile Türkiye’de bir ilk olan Sinemia, çok kısa zamanda yükselişe geçerek amacına ulaşmış durumda bana göre. Ama eminim ki Sinemia uygulamasından haberi olmayan pek çok kişi de hala mevcut. İnsana sinemayı sevdiren, sinema sanatına saygı duymayı öğreten Sinemia; profesyonel bir ekiple çalıştığı için yükselişe geçmeye de devam edecek. Sinemia uygulamasının linkleri de aşağıdaki gibi, işletim sisteminize göre telefonunuza direkt indirebilirsiniz:

https://itunes.apple.com/tr/app/sinemia/id891086316?mt=8

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sinemia.app&hl=tr

Sinemaseverlerin özellikle takip etmesi ve her gün, her saat girilen yeni haberleri okuyup bilgilenmesi için var olan Sinemia uygulaması sürekli takip ettiğim uygulamalardan biri haline geldi. Ayrıca Sinemia’nın uygulamasında sadece haberler bulunmuyor elbette… İlginizi çekecek pek çok kategori de yine Sinemia uygulamasında sizleri bekliyor olacaktır. Örnek vermek gerekirse; en iyi filmlerden tutun da, sinemalardaki seanslara kadar bilgi sahibi olabileceğiniz içerikler mevcut. Unutmadan söylemek isterim ki, ben Sinemia uygulamasında “haberler” kategorisinden sonra en çok “galeriler” kategorisinde vakit geçiriyorum. Ne zaman canım sıkılsa ve bir film izlemek istesem öncelikli olarak Sinemia uygulamasına girmektir yapacaklarım… Kategoride bulunan 1000’lerce film öneri içeriği bulunmasından dolayı, ne zaman kaybediyorum ne de sevmeyeceğim bir filmin başını izlemek zorunda kalıyorum.

“Sinema’dan Haberler” konulu yazımı bitirirken, sinemasever kişilerin sinemayı başka yerde aramalarına gerek olmadığını belirtmek istiyorum. Sinema ile ilgili her şeyin bulunabileceği sinemia.com adresinde, keyifli vakitler geçirirken arkadaşlarınıza Sinemia’nın site önerisini yapmaktan da kaçınmamanız gerektiğini ivedilikle öneriyorum. Sinemanın benzersiz haberlerini okuduktan sonra paylaşmak için sizlerin de sabırsızlanacağından emin olarak, yazımı bitiriyorum. Daha fazla sinema eşittir Sinemia!

Kategori: Sinema

Hakkında

1982 istanbul doğumluyum.Aslen Sivas'lıyım..3 yıldır aktif olarak websiteleri ile uğraşıyorum ve birşeyler öğreniyorum.Öğrendiklerimi paylaşmak içinde bu siteyi tasarladım.Wordpress'i orta derecede bildiğimi sanıyorum.Mükemmel bir işim ve ayda 20 gün boş zamanım var.Ve tabiki FenerBahçe'liyim

Yorum Yazın
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.