Jimmy Wales’tan Kişisel Bir Rica

vikipedi
İnternette dolaşırken yolum herkes gibi Wikipedia (Vikipedi) sitesine düştü.Şöyle bir gezinirken sayfanın başında Lütfen Okuyun başlıklı bir yazı gördüm aynen şöyle yazıyordu “Vikipedi kurucusu Jimmy Wales’tan bir rica” .

Merak edip hemen başlığa tıklayıp yazıyı okumak için sayfayı açtım.Yazıya 2 büyük firma Google ve Yahoo’nun sunucu ve çalışanlarından bahsedip konuyu kendi durumlarına getirerek empati yapılmaya çalışılmış.Özet ve net olarak durumlarını paylaşmışlar ve yardım talebinde bulunmuşlar.Şaşırdım açıkçası.Böyle büyük ve köklü bir site ziyaretçilerinden bağış yapmalarını istiyor.

Yazıyı tamamen okuduğunuzda sizde yardım etmek isteyeceksiniz.Tabi bu durum Vikipedi sitesinin müdavimleri haricinde fazla duymayan yada yolu düşmeyenler için değil.Gerçekten bu siteyi önemseyen ve kaybetmek istemeyenler bir miktarda olsa bağış yapacaklardır eminim.Ayrıca bağış bölümünde K. Kartı, Banka havalesi ve Paypal üzerinden para gönderilebileceğinide yazmışlar.Herşeyden çok bu kısmı bana ilginç geldi :)

Buradan alınacak birde ders var tabi empati kurularak kısa ve öz ne güzelde bir yazı yazılmış lafı uzatmayan örneklerle güçlendirilmiş ve sonuna kadar okunan.İnşallah örnek alırım :)

Buda yazının kaldırılmasına karşın okumanız için alıntısı buyrun,

Google’ın bir milyona yakın sunucusu, Yahoo’nun 13.000 kadar çalışanı olabilir. Bizse, 679 sunucuya ve 95 çalışana sahibiz.

Vikipedi, dünyada en çok ziyaret edilen 5. site ve sunucularımız 450 milyon kişiye her ay milyarlarca sayfa gösterimi ile hizmet vermektedir.

Ticaret iyi bir şey. Reklam da kötü bir şey değil. Fakat bunların ikisi de buraya ait değil. Vikipedi’de olamaz.

Vikipedi özel bir şey. Bir kütüphane ya da halka açık bir park gibi. Zihin için bir tapınak gibi. Vikipedi hepimizin, düşünmek, öğrenmek ve bildiklerimizi paylaşmak için gidebileceği bir yerdir.

Vikipedi’yi kurduğum zaman, ona reklam afişleri ekleyip kâr amaçlı bir firma haline getirebilirdim. Fakat bundan daha farklı bir şey yapmaya karar verdim. Geçen yıllar boyunca onu dayanıklı ve sıkı tutmak için çok çalıştık. Biz görevimizi yerine getiriyoruz, geri kalanını ise size bırakıyoruz.

Eğer bu yazıyı okuyan herkes 5 dolar bağışlasaydı, yılda sadece bir gün bağış toplamamız yeterli olurdu. Fakat herkes bağış yapmıyor, yapamıyor. Bu önemli değil. Her yıl yeterli sayıda insan bağış yapmaya karar veriyor.

Bu yıl, lütfen 5 dolar, 10 avro, 1000 yen veya yapabildiğiniz kadar bağış yapın. Çünkü sizler, Vikipedi’yi koruyup ayakta tutabilirsiniz.

Teşekkürler, herkese iyi günler.

Jimmy Wales
Vikipedi’nin Kurucusu

Kategori: İnternet

Hakkında

1982 istanbul doğumluyum.Aslen Sivas'lıyım..2011'den beri aktif olarak websiteleri ile uğraşıyorum ve wordpress konusunda kendimi sürekli geliştiriyorum.Öğrendiklerimi paylaşmak içinde bu siteyi tasarladım.Wordpress'i iyi derecede bildiğimi sanıyorum.Mükemmel bir işim ve ayda 20 gün boş zamanım var.Ve tabiki FenerBahçe'liyim

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Muhammet Cihat Bürcü dedi ki:

    Bu yazı Vikiped’ide okuduğum zaman gaza gelip 5$’da bende bağış yaptım. Gerçekten bu iş Jimmy Wales’inda dediği gibi ticari iş için kullanılabilirdi ve çok fazlada bu işten ücret toplardı. Sizinde bu yazıyı değinmeniz güzel olmuş.

Yorum Yazın
Sayıları kutuya girin. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.