İnternetten Video Nasıl İndirilir?

video-nasil-indirilirKim günün birinde fotoğrafların bir araya gelerek hareketli görüntüler oluşturabileceğini tahmin ederdi ki? Bundan 70-80 yıl öncesine kadar bu tarz bir şey sadece hayal olarak kalırdı muhtemelen. Oysa bugün günümüzde videolar hemen her yerde.

Fotoğraf makineleri ve fotoğraflar hayatımıza videolardan ve hareketli görüntülerden daha önce girdi. Fotoğrafçılıkta gerçekleştirilen gelişmeler ile daha sonraları bugün video olarak adlandırdığımız hareketli görüntüler ortaya çıktı. Video ya da daha az bildiğimiz Türkçesi ile akar görüntü, anlık yakalanan görüntülerin art arda yansıtılması ile oluşturulan bir düzenek. Hareketli görüntüler bir araya getirildiğinde ise uzun metrajlı görüntüler yani videolar ortaya çıkmakta. Gif ya da hareketli görüntü olarak adlandırdıklarımız temelinde videoların en basit halidir.  Fotoğrafların baskılanması ile birden fazla fotoğraf yan yana getirilerek ilk hareketli görüntüler oluşturulmaya çalışıldı. Daha sonraları bu fotoğraflar disklere yerleştirilerek döndürülen disk ile düz bir alana yansıtılmaya başlandı. Bu yansıtma işlemi ile de ilk uzun videolar tamamlanmış oldu.

Ortaya çıkışı ve gelişimini göz önüne aldığımızda videoların ilk olarak beyaz perdede kullanım amacıyla tasarlandıklarını söylemek yanlış olmaz. Fakat günümüzde durum daha farklı. Videoların kullanım alanı eskiye nazaran oldukça geniş. İlk zamanlarda sadece beyaz perde için kullanılan videolar artık gündelik hayatımızda bile kendine yer edindi. Fotoğraflar anın yakalayıcıları olsa da videoların görüntülerin yanında sesleri de kaydediyor olması onları daha tercih edilir kılıyor.

Kendi çektiğiniz videoları muhafaza etmeniz de herhangi bir problem yaşamıyor olabilirsiniz. Flash bellekler, çevrimiçi depolama alanları, harici diskler videolarımızı rahatlıkla saklayabileceğimiz yerler. Peki, size ait olmayan internet üzerindeki bir videoyu nasıl edinebilirsiniz?

Video indirme sıklıkla nasıl yapıldığını araştırıp kullandığımız bir işlem. İstediğiniz herhangi bir video pek çok farklı şekilde bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Pcnet’in video indirme işlemi hakkında açtığı başlık altından birden fazla video indirme yönteminden bahsedilmiş. İster bir uygulama ile ister çevrimiçi siteler vasıtasıyla Youtube’dan ya da diğer bir internet ortamına yüklenmiş videoları bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Kategori: İnternet

Hakkında

1982 istanbul doğumluyum.Aslen Sivas'lıyım..2011'den beri aktif olarak websiteleri ile uğraşıyorum ve wordpress konusunda kendimi sürekli geliştiriyorum.Öğrendiklerimi paylaşmak içinde bu siteyi tasarladım.Wordpress'i iyi derecede bildiğimi sanıyorum.Mükemmel bir işim ve ayda 20 gün boş zamanım var.Ve tabiki FenerBahçe'liyim

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. klesi dedi ki:

    bu ilginç

Yorum Yazın
Sayıları kutuya girin. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.