Güvenli İnternet Nedir ve Nasıl Çalışır

güvenli internet
Bildiğiniz gibi daha önce çokça tartışılan twitter’da uzunca söz edilen, yazılı basında da bir hayli yer alan ve karşı çıkanlarında olduğu iyi oldu diyenlerinde bulunduğu Güvenli İnternet hizmete girdi.Amaç çocuklarımızı internetin olumsuz ve kötü yanlarından korumak olsada bir takım insanlarında bunun böyle olmadığı diyerek çarpık bilgiler vermeye çalıştı.Çarpık bilgiden kastım Devletimizin istediği sitelere girip istemediklerine giremeyeceğiz gibisinden internetime dokunma kampanyalarını görmüşsünüzdür.Güvenli İnternet Nedir ve Nasıl Çalışır bunu sizlere aktaralım..


Şahsen böyle birşeyin olmayacağına inancım tam.Çocuklarımızın nerelere girdiğini denetlemektense böyle bir filitrenin olması bana görede gayet güzel oldu.Oğlum hangi sitelere giriyorsun devride bitmiş oldu.Yakın zamanda .xxx domainlerininde satışa çıkarılacağını söyliyeyim.Bu sayede çocuklarımızın akıllarını daha iyi şeylere yormalarınıda sağlamış oluruz umarım.

 

Güvenli İnternet Nedir ve Nasıl Çalışır

Güvenli İnternet Hizmeti ile çocuklarınız ve sevdiklerinizin sakıncalı sitelere girmesini önleyebilirsiniz.

Güvenli İnternet Hizmeti, sizi İnternetteki uygunsuz içeriklerden ve zararlı sitelerden koruyan ücretsiz ve kullanımı kolay bir sistemdir.

Herhangi bir ek yazılım yüklemeden bizlere sunulan 2 farklı profilden birini seçebiliriz, profilimizi değiştirebiliriz yada bu servisten vazgeçebiliriz.

Dikkat İnternet erişiminin sağlandığı hat üzerinde bulunan tüm bilgisayarlar filtrelemenin kapsamına girer

 

Nasıl Çalışır?

ADSL hattınız üzerinden, seçtiğiniz güvenlik profili doğrultusunda, filtrelenmesi gereken bir web sitesine erişilmek istendiğinde Güvenli İnternet Servisi özelleştirilmiş bir engelleme sayfası ile kullanıcıyı bilgilendirecek ve sayfanın olumsuz etkilerinden koruyacaktır.

Filtrelemeye taban oluşturan Beyaz ve Kara listelerin kapsamı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) tarafından belirlenmiştir.

 

Çocuk Profili

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından İşletmecilere gönderilen, çocuk profiline ilişkin listedeki alan adı, alt alan adı, IP adresi ve portlara abonenin erişiminin sağlandığı profildir.

Pedagoji, sosyoloji ve psikoloji alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir komisyon tarafından belirlenen kriterlere uygun kategorilerdeki sitelere erişilebilen profildir.

Çocuk profili ile eğitim,ödev, bankacılık uygulamaları, alışveriş, müzik-oyun-eğlence, haber, e-posta, resmi ve kamu siteleri,tatil, özel şirketler, eğitim kurumları, e-devlet gibi pek çok farklı türden siteye erişebilirsiniz.

 

Aile Profili

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından İşletmecilere gönderilen aile profiline ilişkin listedeki alan adı, alt alan adı, IP adresi ve portlara abonenin erişiminin sağlanmadığı profildir.

Kumar, uyuşturucu, fuhuş, müstehcenlik, şiddet, terör, dolandırıcılık, zararlı yazılım gibi kategorilerdeki siteleri engelleyen profildir.

Çocuk profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişim sunar.

Ayrıca sosyal medya, oyun ve sohbet kategorilerini ise ayrı ayrı seçme imkanı sunar.

 

Varsayılan Profil

Erişebilecek internet site ve uygulamalarına ait hiçbir bir sınırlamanın ve fitrelemenin olmadığı, mevcut mevzuat kapsamında internete erişimin sağlandığı profildir.

İnternet güvenlik profilinizi görüntülemek, değiştirmek, 6 ay içerisinde yapmış olduğunuz profil değişikliklerini görüntülemek için TTNET Online İşlem Merkezi‘ ne girmeniz yeterlidir.

Kategori: Güncel Hayat

Hakkında

1982 istanbul doğumluyum.Aslen Sivas'lıyım..2011'den beri aktif olarak websiteleri ile uğraşıyorum ve wordpress konusunda kendimi sürekli geliştiriyorum.Öğrendiklerimi paylaşmak içinde bu siteyi tasarladım.Wordpress'i iyi derecede bildiğimi sanıyorum.Mükemmel bir işim ve ayda 20 gün boş zamanım var.Ve tabiki FenerBahçe'liyim

Yorum Yazın
Sayıları kutuya girin. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.