Fenomen Psikoloji’den sosyal fobi hakkında bilgiler

sosyal-fobi
İnsan sosyal bir varlıktır ve fiziksel/ruhsal ihtiyaçlarını karşılayabilmek için toplum içinde yaşamak durumundadır. Doğduğumuz andan itibaren önce yaşadığımız ailede, ardından okulda, sonrasında iş ve evlilik hayatlarımızda uygun sosyal rollere bürünerek hayatımızı devam ettiririz. Ancak zaman zaman, toplum içinde rahat olmadığımızı hissettiğimiz, hatta fiziksel olarak da terleme, kızarma, kalp çarpıntısı gibi beklenmedik durumların bu rahatsızlığımıza eşlik ettiği ortamlar ya da olaylarla karşılaşabiliriz. Eğer sizde de benzer durum aralıklarla oluşuyorsa, bu durumun tıbbi bir açıklaması olup olmadığını öğrenmek için sosyal fobi testi yapmak isterseniz web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal fobi olarak adlandırılan durum en yalın ifadesiyle, toplum içinde küçük düşme, eleştirilme endişesiyle sosyal ortamlara girmekten duyulan korkuyu ifade etmektedir. Şüphesiz öyle anlar ya da olaylar vardır ki, hata yapmaktan dolayı endişe duyabiliriz. İş hayatımızda, yeni bir çevreye girdiğimizde ya da öğrencilik hayatımızda yaşadığımız ilkler elbette kalbimizin biraz daha fazla atmasına, bir miktar endişelenmemize yol açabilir. Ancak sosyal fobi durumunda, bu endişe bizi bir ya da birçok alanda günlük rutinimizi bozacak şekilde davranmaya zorlayacaktır. Bir sunum yapmak zorundaysak günler öncesinden uyku düzenimizi bozacak kadar ciddi bir korku yaşamaya başlamak, hatta sunumu ertelemek/iptal etmek için girişimlerde bulunmak, kalabalık ortamlarda yemek yememeye çalışmak, girilen arkadaş ortamlarında gurubun en sessizi olmak şeklindeki davranışlar sosyal fobinin araştırılması gereken durumlarına birkaç örnektir.

Örneklerden de görüldüğü gibi, sosyal fobi yaşama ket vuran, kendimizi ifade etmemizi kısıtlayan, dolayısıyla hayattaki hedeflerimize yürürken bizi yavaşlatan bir olgudur. Tedavi edilmemesi durumunda, terleme, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, mide bulantısı gibi çok çeşitli fiziksel belirtilerle birtakım bedensel rahatsızlıkları da tetikleme riski vardır.

Fenomen Psikoloji olarak, sosyal fobi testini kendinize uygularak, kendiniz ile ilgili bir farkındalığa ulaşmanızı umuyoruz. Konusunda deneyimli psikologlarımız ile sonuçları birlikte yorumlayarak, sosyal korkuların olmadığı, kendinizin ve yapabileceklerinizin farkına vararak hedeflerinize yürüdüğünüz bir yaşamın başında yanınızda yer almak istiyoruz.

Kategori: Güncel Hayat

Hakkında

1982 istanbul doğumluyum.Aslen Sivas'lıyım..2011'den beri aktif olarak websiteleri ile uğraşıyorum ve wordpress konusunda kendimi sürekli geliştiriyorum.Öğrendiklerimi paylaşmak içinde bu siteyi tasarladım.Wordpress'i iyi derecede bildiğimi sanıyorum.Mükemmel bir işim ve ayda 20 gün boş zamanım var.Ve tabiki FenerBahçe'liyim

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. canan arıcı dedi ki:

    çok başarılı bir yazı. herkesin okumasını tavsiye ederim. teşekkürler.

  2. BilgiEhli dedi ki:

    teşekkürler güzel yazı..

Yorum Yazın
Sayıları kutuya girin. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.