En Uygun Taşıt Kredisi Nasıl Seçilmeli?

Günümüzde ihtiyaçlarımıza yetişen kredilerden biri de taşıt kredisidir. Taşıt satın alırken hayalimizdeki araca ulaşabilmek, hali hazırda var olan aracını yenilemek ya da yatırım amaçlı kiraya vermek üzere 2. bir araç almak isteyenler için ihtiyaç duyulan nakit miktarını, kolay ödeme imkanlarıyla birçok bankadan elde etmek mümkün. Peki bu krediyi alırken nelere dikkat etmeli ve en uygun taşıt kredisi nasıl seçilmeli?

Birçok banka bu konuda farklı imkan ve fırsatlarla yardımcı olabiliyor. Bu sebeple;

 • Krediyi almadan önce bankaların kredi hesaplama araçları ile ilk olarak kredi vade ve faiz oranlarına bakmak en faydalısı olacaktır. Bunun yanı sıra bankaların araç ve finansman kredi kampanyalarını takip edebilirsiniz.
 • Kredi kullanmaya karar vermeden önce tercih edeceğiniz banka veya bankaların sözleşme maddelerini dikkatle okumanızı öneririz.
 • Ödeme sürecinde ekstra masrafla karşılaşmayacağınızdan emin olun.
 • Kredi vadelerini dikkatlice okuyarak belirleyin.

Araç satın alırken taşıt kredisi mi yoksa ihtiyaç kredisi mi kullanmalıyım diye soruyorsanız kredi kullanacağınız dönemdeki ihtiyaç ve taşıt kredi faiz oranlarını ve vade tutarlarını karşılaştırmanızı tavsiye ederiz.

Bu yazımızda sizler için 24 aylık vadede 30.000 TL için hesaplandığında en uygun taşıt kredisi sağlayan 10 bankayı ve faiz oranlarını sıraladık;

 • Denizbank Taşıt Kredisi: %1.27
 • Akbank Taşıt Kredisi: %1.27
 • Fibabanka Taşıt Kredisi: Kaskolu taşıt kredisi kapsamınca %1.29
 • Ziraat Bankası Taşıt Kredisi: %1.32
 • Finansbank Taşıt Kredisi: %1.34
 • HSBC Taşıt Kredisi: %1.40
 • ING Bank Taşıt Kredisi: %1.44
 • Türkiye İş Bankası Taşıt Kredisi: %1.45
 • Vakıfbank Taşıt Kredisi: %1.45
 • ICBC Taşıt Kredisi: %1.50 şeklinde belirlenmiştir.

Taşıt Kredisine Kimler Başvurabilir?

Taşıt kredisi almadan önce kullanıcının da belli şartları karşılıyor olması gerekir. Aksi taktirde bankalar kredi başvurusunu direkt olarak reddetmektedir. Bu şartlar şu şekildedir:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Düzenli bir aylık gelire sahip olmak ve bunu belgeleyebilmek

Bu niteliklere sahip olan kişiler taşıt kredisi için ilgili bankanın internet sayfası üzerinden veya şubelerinden ilgili işlemleri gerçekleştirebilmektedir.

Bu koşulları sağlayan kişilerin tamamı da ne yazık ki kredi kullanamamaktadır. Bankalar için kredi kullanımında önemli bir unsur da kredi notudur. Kredi notu sıfırsa ya da notunuz düşükse başvurunuzun onaylanma ihtimali düşecektir.

Taşıt Kredisi Kullanım Belgeleri Nelerdir?

Taşıt kredisi kullanımı için aranan belgeler bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebeple kredi alınacak olan ilgili bankanın belgeleri özellikle incelenmelidir ancak önemli olanları sizler için sıraladık;

 • Başvuru formu,
 • Satın alınacak araca ait proforma fatura,
 • Çalışma durumunuza göre gelir belgesi,
 • Nüfus cüzdanı,
 • el taşıtlar için araç ruhsatı,
 • Motorlu Araç Tescil ve Trafik Belgesi,
 • Şubece istenebilecek diğer belgeler,

Bu belgeleri sağladığınız takdirde kredi notunuz da yüksekse kredinizi rahatlıkla alabilirsiniz.

Araç Fiyatının Tamamına Taşıt Kredisi Çekilebilir mi?

Araba kredisi vadeleri, ihtiyaç kredilerine göre daha uzun belirlenir ve faiz oranları buna istinaden genellikle daha düşük seviyede olur. Bankalar kaskoyu da kendilerinden yaptırmak kaydıyla faiz puanlarında indirime de gidebilmektedir.

Sıfır km. araçlar için kredi faiz oranlarının seyrine ve satın alınma dönemine göre değişiklik gösterse de %70 – 90 aralığında kredi kullanılabilir. 2. el otomobiller için kasko bedeli üzerinden farklı miktar ve oranlar uygulanması söz konusudur.

Özel zamanlarda, sıfır otomobillere %100 oranında kredi kullanımı mümkün olabilir. Yılsonu hedeflerini tutturmaya çalışan, yeni araçlarının satışını arttırmak isteyen bayiler bankalarla özel anlaşmalara giderek, araç bedelinin tamamına kredi verilmesini olanaklı kılar. Ancak optimum koşullar, özellikle ikinci el otomobil kredisi kullanırken, hazırda paranızın bulunmasını gerekli kılar.

Taşıt Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Gerekli olan tüm belgelerinizi tamamladıktan sonra başvurunuzu yapabilirsiniz. Siz başvurduktan sonra 10 dakika içerisinde başvurunuz sistem tarafından değerlendirmeye alınır. Sıradan bir taşıt kredisi başvurusu yaklaşık bir haftaya kadar sürebilir. Sicilinizdeki duruma göre bu süre daha fazla da uzayabilir. Başvuruyu yaptığınız zamana kadar herhangi bir borç birikimiz veya ödeme probleminiz gözükmüyorsa bir haftadan daha kısa bir süre içerisinde sonuç almanız da mümkün.

Taşıt Kredilerinde Ara Ödeme veya Erken Ödeme Yapmak Mümkün mü?

Ara ödemeler, kredi ödemesi süresince zaman zaman yapılan toplu ödemelerdir. Taşıt kredilerinde ara ödemeler, genelde kredi kullanan kişinin lehine olan bir uygulamadır. Taşıt kredilerinde ara ödeme yapılabildiği gibi erken ödeme de yapıp borçlar kapatılabilir.

Taşıt Kredisi İçin Kasko Gerekli mi?

Taşıt kredisi alırken öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki yasalara göre her araç sahibinin, aracı için trafik sigortası yaptırması bir zorunluluk. Ancak kasko bu kapsamda değil. Yani kasko isteğe bağlı olarak yaptırılmaktadır. Kaskoda, trafik sigortasında olduğu gibi bir zorunluluk bulunmuyor.

Ancak taşıt kredisi kullanarak araç satın alan kişilerin ise kasko yaptırmaları gerekiyor. Ancak bu bir yasal mecburiyetten dolayı değil. Çünkü yasada taşıt kredisi kullanan araçların kasko yaptırması zorunluluğuyla ilgili bir hüküm bulunmuyor. Tüketicilere bunu sunanlar bankalar oluyor. Çünkü bankalar aldığınız araç üzerine ipotek koyarak, alacağını bir nevi garanti altına almış oluyor. Borcun ödenmemesi halinde ise aracın icra müdürlüğü kanalıyla satışını yaptırıp alacağını tahsil yoluna gidiyor. Bu sebeple kasko yaptırmanız gerekli hale geliyor.

Ticari Araçlar İçin Taşıt Kredisi Alınabilir mi?

Ticari araçlar için alınan kredi ticari kredi adı altında da incelenebiliyor. Bunun için alınan ticari kredi, işletmelerin kendilerini daha hızlı ve yükselen seviyede geliştirebilmeleri adına yapacakları yatırımları ya da borçları için kullanabilecekleri kredi türüdür. KOBİ’ler dahil büyük çaplı kurumsal holdingler dahi bankaların sunduğu kredi olanaklarından yararlanılabilmektedir. Bunun için öncelikle firmaların kendileri için uygun olan bankayı araştırıp belirlemeleri faydalı olacaktır. Bankalar tarafından firmalara sunulan kredi türleri arasında kredili mevduat hesapları, rotatif krediler ve normal kredi ürünleri yer almaktadır.

Ticari araçlar için taşıt kredisi kullanımında bilinmesi gereken ilk konu öncelikle bir firma sahibi olma gerekliliğidir. Aynı zamanda firmanın faaliyetlerine devam ediyor olması ve bankalar arasındaki işlemlerinde herhangi bir sorun olmaması gerekir. Burada belirtilen hususlar kredinin kabulü için önemlidir ayrıca kredi başvurusu için gereken belge ve evraklar eksiksiz bir şekilde tamamlanıp süresi için banka şubesine ulaştırılmalıdır.

Kategori: Güncel Hayat

Hakkında

1982 istanbul doğumluyum.Aslen Sivas'lıyım..3 yıldır aktif olarak websiteleri ile uğraşıyorum ve birşeyler öğreniyorum.Öğrendiklerimi paylaşmak içinde bu siteyi tasarladım.Wordpress'i orta derecede bildiğimi sanıyorum.Mükemmel bir işim ve ayda 20 gün boş zamanım var.Ve tabiki FenerBahçe'liyim

Yorum Yazın
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.