Anlaşmalı Boşanma Davası Açma Kriterleri Nelerdir?

Boşanma avukatı tarafından temsil edilmesi gereken boşanma davalarında en hızlı sonuç anlaşmalı boşanma davalarında alınmaktadır. Bu açıdan bakıldığında hızlı bir boşanma süreci olabilmesi için ilk etapta tarafların karşılıklı olarak uzlaşmacı tavırda olması gerekir.

 

Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için;

 

1- Evlilik süresi en az 1 yıl olmalıdır. 1 yıldan daha az evli kalmış çiftler anlaşmalı boşanma davası açamazlar.

 

2- Doğru boşanma protokolü oluşturulmalıdır. Boşanma avukatı tarafından doğru bir şekilde hazırlanması gereken boşanma protokolü ile maddi ve manevi haklar için bir kararlaştırma yapılmalıdır.

 

3- Dava taraflarının boşanma davalarına fiilen katılması gerekir. Bu katılım boşanma protokolünde belirtildiği için bu özellik oldukça önemlidir.

 

Diğer boşanma davalarına göre daha hızlı sonuçlanabilen anlaşmalı boşanma davalarında taraflar birbirleriyle bir uzlaşma içerisinde olsalar da bir boşanma avukatı tarafından temsil edilmeleri önerilir. Aksi takdirde mahkeme prosedürleri en uzun şekilde hesaplanarak süreç olması gerekenden daha fazla sürebilir.

 

Anlaşmalı boşanma davalarının önemli bir noktası olan boşanma prosedürü boşanma avukatlarınca hazırlanmalıdır. Boşanma prosedürünün doğru hazırlanmaması yine boşanma davalarının sürecini doğrudan uzatabilir. Böylece zaten olumsuz bir durum olan boşanma süreci olması gerektiğinden daha uzun sürerek tarafların canını sıkabilir.

 

Boşanma davaları için alanında uzman boşanma avukatlarının tercih edilmesi önerilir. Yanlış avukat seçimi ve yanlış dava süreci ile gelecek yılları etkileyebilecek olumsuz durumlar oluşabilir.

Kategori: Güncel Hayat

Hakkında

1982 istanbul doğumluyum.Aslen Sivas'lıyım..3 yıldır aktif olarak websiteleri ile uğraşıyorum ve birşeyler öğreniyorum.Öğrendiklerimi paylaşmak içinde bu siteyi tasarladım.Wordpress'i orta derecede bildiğimi sanıyorum.Mükemmel bir işim ve ayda 20 gün boş zamanım var.Ve tabiki FenerBahçe'liyim

Yorum Yazın
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.